Daug trumpų įspūdžių (1 dalis)

Šį kart nusprendėme pasidalinti kiek daugiau tačiau padrikų momentų, kuriuos pastebėjome per savaitę gyvenimo Hagoje, Pietų Olandijoje.

#Kainos – tikėjomės, kad kainos čia bus gerokai aukštesnės nei Lietuvoje ir dalis mūsų „lūkesčių“ išsipildė dalis taip ir liko tik įsivaizdavimas. Olandijoje taikomas 6% PVM tarifas maisto produktams (tuo tarpu LT 21%) ir tai labai pasijaučia mėsos, miltinių produktų, kruopų kainoje. Tiesa daržovės ir vaisiai parduotuvėse brangesni. Pas prekeivius gatvėje pigiau bet vėlgi ne viskas. Braškės, avietės, serbentai ~1€/kg bulvės 1,5€/kg.

#Parduotuvės – Atrodo neitikėtina, bet mūsų kieme, dviejų daugiabučių pirmuosiuose aukštuose yra įsikūrusios net 6 vieno X Maximos dydžio parduotuvės, visos skirtingos tiek produktais tiek kainomis tiek interjeru. Ir visose yra žmonių. Šiandien gamindami sriubą aplankėme visas jas po kelis kartus kad sukomplektuotume pigiausią pirkinių krepšelį. Atrodo pavyko, tačiau sugaišome apie valandą (gal antrą kartą bus greičiau, nes jau žinosime, kur pirkti duoną, kur pieną, kur mėsą, o kur rasime didžiausia pusgaminių pasirinkimą).Beje, kainų skirtumas tikrai ženklus, pieno kaina svyruoja nuo 0.55€ iki 1.35€ perkant pigiausią parduotuvėje esantį pasirinkimą. Sumuštinių duona 0.95€ – 2.49€ už tokį patį kepalą, o vienoje (musulmonų) parduotuvėje tokio produkto išvis nėra, tik lavašai ir šviežiai kepti prancūziški batonai.

#Kavinės/Restoranai – Čia situacija su kainomis kiek įdomesnė. Valgant centre pagrindinių patiekalų kainos prasideda nuo 14€ sriubos nuo 7€. Valgant užgandinėse ar pas turką žmogui ~6€. Nepaisant to, viskas pilnai nusėsta ir kaip pasakojo Marco į geresnes vietas butina rezervuotis iš anksto.

 

#Atsiskaitymai – Buvo galima tikėtis, kad lietuviškos kortelės nevisur tiks. Taip ir nutiko. Swedbank Mastercard Debit daugumoje prekybos centrų nenuskaito, dėl, kaip jie sako, kitokios chipo kombinacijos, nors kavinėsė, degalinėse ji puikiai veikia. Dabar specialiai visuomet duodame pirmiausia mokėjimo kortelę ir tikriname, kur pavyks atsiskaityti, ir tik nepasisekus traukiame grynus.

Kortelė, kurią nevisur priima
Kortelė, kurią nevisur priima

#GryniPinigai – Labai jaučiasi, kad čia  Euras jau ne pirmą sezoną. Prie kasų nėrą pinigų tikrintuvų, kasininkai tiesiog žino, kokį nominalą kurioje vietoje reikia perbraukti pirštu kilus įtarimui, o tai labai paspartina apmokėjimą. Centai – Dar vienas momentas spartinantis apmokėjimus. Čia necurkuliuoja 1 ir 2 euro centro nominalai, Jei grąžos turėtum gauti 2 centrus veikiausiai negausi nieko jei 3, ko gero, duos 5. Niekas perdaug nesismulkina.

cutcaster-photo-100011033-Euro-Cent

#DviračiųTakai – būtų keista, jei viešėdami Olandijoje apie tai neparašytume. Dviračių takais čia padengta 95% miesto gatvių jie čia daromi iš raudono asfalto arba raudonų plytelių. Dauguma jų atskirti nuo važiuojamosios dalies ir dalis net nuo pėsčiųjų takų, pakeliant arba nuleidžiant juos į skirtingą aukštį. Yra atskiros sankryžos ir žiedai, horizontaliu žymėjimu pažymėti šalutiniai dviračių takai kertantys pagrindinius. Ir dar, kas buvo kiek netikėta pradžioje, dauguma gatvių turi dviračių takus abiejose pusėse. Į tai reikia atkreipti dėmesį ir judėti sava kelio puse.

Raudonas dviračių takas
Raudonas dviračių takas

Tiek trumpų pastebėjimų šiam kartui.