Antanas-Toliusis-logo-2020-rocket-horizontal
+370 637 96588
antanas@toliusis.lt
Facebook
LinkedIn
YouTube
Instagram
Pinterest
Skype
  • Apie mane
  • Vietos darbui
  • Keliones
    • Tour du Mont Blanc | Aplink Monblaną pėsčiomis per 8 dienas
    • 3 Mėnesiai Olandijoje
    • Žydroji pakrantė
    • Bavaria
  • Projektai
    • Kemperio konversija
Product was added to your cart

Krepšelis

Tour du Mont Blanc | Aplink Monblaną pėsčiomis per 8 dienas

Home Kelionės Tour du Mont Blanc | Aplink Monblaną pėsčiomis per 8 dienas

Kaip gimė idėja?

Jau prieš kelis metus lankydamiesi Chamonix ir susiruošę vienos dienos hikingui pamatėme ženklus su TMB užrašais ir žmones didelėmis (gerokai didesnėmis už mūsų tuo metu turėtas) kuprinėmis. Po kurio laiko ėmėme ieškoti daugiau informacijos apie tame regione esančias hikinimo trasas.  2018 jau kone buvome pasiryžę išmėginti įveikti Tour du Mont Blanc ( arba tiesiog TMB) kalnų dviračiais.

Vistik atėjus 2019 pavasariui supratome, kad keliaujant su daug bagažo (palapinės, miegmaišiai, maisto ruošimo įranga, pats maistas ir t.t.) turas dviračiais vargiai įmanomas. Pasirinkome ilgesnį turo būdą – apeiti aukščiausią Europos viršūnę pėsčiomis.

Ką rasite šiame puslapyje?

Iš esmė čia rasite kelis dalykus, mūsų įspūdžius įveikus trasą kartu su patarimais, kurie galimai palengvins Jūsų kelionę, bei išsamų Tour du Mont Blanc gidą PDF formatu su detaliu kiekvienos atkarpos ir kempingų aprašymu, daiktų sarašu (packing list) bei skenuota žemėlapio versija.

Tour du Mont Blanc gidas
Tour du Mont Blanc Startas

Nuotrauka prie starto ženkliuko Les Houches infocentro pašonėje. Veiduose šypsenos, vidui startinis jauduliukas. Paliekam automobilį ir leidžiamės į savo turą

Pradedam

Pasiruošimas Tour du Mont Blanc

Mintyse vasaros kelionę pradėjome planuoti ir įvairius Youtube filmukus žiūrėti dar pavasarį, tačiau didysis pasiruošimas prasidėjo likus mėnesiui iki kelionės, kai pradėjome pirktis įrangą, tikslintis maršrutą ir reikalingus daiktus skaitydami kitų keliautojų patirtis. Daugiausia tai buvo keliautojų iš UK bei USA patirtys, tačiau praktiškai neradome informacijos lietuvių kalba. Būtent dėl to, sumanėme savo patirtį aprašyti ir išsaugoti ateities Tour du Mont Blanc keliautojams.

Užsibėžę tikslą įveikti turą įveikti turą savo jėgomis, gyvenent palapinėje ir visą maistą gaminant patiems, ėmėme skaičiuoti gramus ir kilogramus, tūrį litrais ir maisto energeninę vertę kolorijomis. Galiausiai mūsų maistas svėręs 12,6kg atrodė taip:

Tour du Mont Blanc Maistas
Pietums stengėmės suvalgyti sriubos, tai pirmiausia “atsikretėme” Auga sriubų, kurios nors ir būdamas skanios bei lengvai paruošiamos, buvo begalo sunkios. Vėliau turėjomo taip vadinamų bomžpakių, užpilamų makaronų, bei Vokietijoje pirktų (nuotraukoje nesimato)  džiovintų troškinių, kurie mums buvo atradimas greitai paruošiamų maistų kategorijoje. Tiesa pravažiuodami Vokietijoje prigriebėme ir dešrelių tai trejus pietus turėjome tikrai sočius su dešrelėmis ir bulvių koše.

Pusryčiams mes pasiemėme ir iškart namie porcijomis išdalijome avižinius ir grikių dribsnius. Juos pasirinkome, dėl kelių priežasčių: duoda nemažai kalorijų, yra salyginai lengvai transportuojami bei gana greit paruošiami. Paruošimo laikas beveik visais atvejai yra svarbu ne tik dėl to, kad norisi kuo greičiau vėl judėti, bet ir dėl sunaudojamų dujų kiekio. Tiesa, pradžioje planavome taupyti dujas, o vėliau paaiškėjo, kad tai buvo vieta, kur galėjome sutaupyti ant pečių nešamą svori, bet apie tai vėliau. Avižnę košę, kad būtų skaniau gardinome mini džemukais, tokiose pakuotėse kaip kad patiekia viešbučiuose. Iki tol nebuvom atkreipę dėmesio, bet pasirodų, jų yra kiekvienoj Maximoj. Kokie gi pusryčiai be kavos? Vien dėl jos nešėmės Moka kavinuką ir kasryt pasidarydavom stipraus, budinančio esspreso, o žinodami, kad laukia nemažas krūvis prie pat išeidami išgerdavome biokalio/biomagnio gėrimą.
FITBIT MŪSŲ DIENAS MATĖ TAIP:
ENERGIJOS TIKRAI REIKĖJO
Vakarienės buvo sočiausios. Žinodami, kad turime atstatyti prarastas jėgas stengdavomes prisikirsti kaip galima sočiau. Beto vakare ir laiko turėdavom daugiau, tad galėjom virti įprastus makaronus ir maišyti juos su mėsos koncervais.

Prisižiūrėję įrairių keliautojų vlogų sumanėme atkartoti ir picos kepimą ant dujų. Tam buvome pasiruošę tortilijos lakštų, kečupo pakeliuose, saliami, džiovintų vyšninių pomidoriukų ir itališko permezano. Skonis gavosi puikus, tiesa valgyti patogiau buvo susukus kaip kebabą. 6 dieną, kai sotus vakarienės maistas jau ėjo į pabaigą būdami Šveicarijoje nusipirkome koncervuotų raviolių pomidorų padaže, vertinant vien pinigais, tai buvo viena brangesnių vakarienių (perkant mažoje į keliautojus pėsčiomis orientuotoje parduotuvėje), tačiau skonis nenuvylė.

Svarbiausi, ko gero, tapo užkandžiai, juos vartojome reguliariai vos tik pajutę, kad jėgos mažėja. Pasirinkdami ką įsidėti, net labiau už skonį vertinom kiek kilokalorijų gausime, taip sužinojom, kad šokoladukų čempionas yra Snikers. Taip pat pasiemėme džiovintų vaisių (obuolių, abrikosų, slyvų ir greenz batonėlių, kur viskas jau sumaišyta), riešutų (anakardžiai ir karijos), gliukozes tablečių, lašinių, džiovintos mėsos. Kitą kart imtume daugiau užkandžių ypač Snikersų, kurie ne tik skanūs bet ir duoda daug energijos.

.

Kaip žinia, vien maisto tokiam žygiui nepakanka

Likusieji daiktai atrodė taip:

Tour du Mont Blanc daiktu sarasas

Detalizavome kertinius Tour du Mont Blanc atributus atskirose sekcijose žemiau, o pilnas packing list’as pridėtas PDF. Taip pat apibendrinom keletą aspektų, kuriuos dabar jau būtųme darę kitaip.

Iš esmės trūko menkų smulkmenų apie, kurias pradėjome galvoti tik pabaigus iššūkį ir susidėliojus mintis, ką darytume / nedarytume kitaip. Supratome vieną, kad reikia negailėti laiko ir pastangų pasiruošimui dar iki kelionės, nes tai didžia dalimi lemia visą kelionės komfortą, įspūdžius, jėgas ir net nuotaiką. Todėl tinkamą PASIRUOŠIMĄ prilygintume 90% ar net daugiau sėkmės, įveikiant 170km. trasą aplink Europos viršūnę!

.

Batai ir kojinės
Kuprinė
Ėjimo lazdos
Palapinė
Miegmaišis, čiužiniai, pagalvė
Maisto gaminimo įranga
Tai, ko neverta imti
Tai, ko trūko
Batai ir kojinės

Jau buvome parašę šį įrašą, kai peržiūrinėdami aukščiau pateiktą nuotrauką prisiminėm patį svarbiausią daiktą, be kurio Tour du Mont Blanc yra praktiškai neįmanomas, arba labai skausmingas. Tai – geri kalnų batai. Tikrai geri ir čia taupyti negalima. Kadangi hikinam kasmet specialai pirkti nereikėjo, tačiau panašu, kad įveikus Monblaną kitam sezonui teks pasiieškoti naujų.

Renkandis batus, labai svarbu kad batas būtų vienu dydžiu didesni už koją. Einant visą dieną kojos tikrai išbrinks. Taip pat svarbu, kad bato priekis turėtų apsauga nuo smūgių – tikrai užkliūsit už vieno kito akmens.

Gerai būtų, kad batai būtų jau pranešioti, antraip veikiausiai nutrins. Žinoma puslių turbūt neišvengsit ir su pranešiotais batais, tad verta turėti pleistų. Mes naudojome spec. pleistus nuospaudoms, tikrai pasiteisino. Ypač tie, kur skirti pirštams.

Kalbant apie kojines verta investuoti į pritaikytas ilgam ėjimui ir verta pasiimti keletą skirtingų gamintojų variantų. Kai koja prie vienų kojinių pripranta gali pradėti trinti, kažkurioj vietoj, tai galima keisti kitomis. Mes šalia ėjimo kojinių dar turėjome po 2 poras kompresinių futbolui skirtų kojinių iki kelių – pasiteisino.

Kuprinė

Kuprinė vėlgi tapo nuotykiu. Ir šį kart galima sakyti paskutinės minutės nuotykiu kiek padidinusiu mūsų išlaidas. Dar iš ankčiau turėjom didelę (bent jau taip galvojau) 65l  ir didesnę 65 + 10l kuprinę. Patį paskutinį vakarą, kai jau turėjom visą maistą, atrinktus rūbus ir visą kitą įrangą, ėmėme juos talpinti į kuprines. Sukrovę kiek buvo įmanoma supratom, kad beveik visas maistas ir keletas kitų daiktų vis dar yra šalia, o ne kuprinėse (gal būtent todėl didžioji dalis sutiktų žmonių nesinešė maisto su savimo arba turėjo jo minimaliai). Vistik mes neatsisakėme savo pirminio sumanymo ir vietoj to, kad paliktume dalį maisto, šokom į automobilį ir tiesiu taikymu nurūkom į Sports Direct, kur mūsų jau laukė internete nužiūrėtas Karrimor Jaguar 65 + 25 l didžiausia Karrimor serijos – MILŽINIŠKA kurinė. Kadangi buvo juoda su raudonais akcentais puikiai darėjo Vyčio emblema kurią spėjau prisiūti dar prie užpildydami daiktais.

Ėjimo lazdos

Atrodytų ėjimo lazdos, kaip skandinavų senjorų atributas ir laisvalaikio praleidimo priemonė, nebūtinas įtaisas jaunam keliautojui. Visdėlto pradėjus domėtis suprantome, kad šiaurietiško ėjimo ir ėjimo kalnais lazdos skiriasi, o teisingai parinktos, ne tik kad padeda sutaupyti iki 25% energijos, bei palengvina kopimą įkalne, man visą laik tarsi nešiesi turėklą padedantį įsiremti, bet ir yra puikus pagalbininkas leidžiantis nou kalno ir nuo kojų sanarių nuimant stabdymosi momentu tenkantį krūvį. O siaurose perijose ar brendant per kalnų upes ėjimo lazdos padeda išlaikyti lygsvarą.

Ant lazdų netaupėm ir pasiemėm geriausią Decathlon kalnų lazdų variantą – mažiausio svorio, sustumiamas į tris dalis ir turinčias amortizaciją (viena lazda 18€ ir jos to vertos)

Palapinė

Iš esmės, palapinę turėjome, brolis brolis padovanojo, tačiau pradėjus dėtis daiktus į kuprinę, juos sverti, paaiškėjo, kad mūsų turima palapinė pritaikyta kelionėms automobiliu ar kita transporto priemone, kur jos nereikia pakuotis į kuprinę.

Galiausiai radome idealiai tinkantį variantą Decathlon’e. Šis variantas pritaikytas Hikeriams ir tai leido sutaupyti bent 2kg ir kelis litrus erdvės kuprinėje.

Palapinė
Miegmaišis, čiužiniai, pagalvė

Miegmaišių tai pat turėjome, net po keletą, tačiau neramino jų patikimumas bei tūris, kuris šioj kelionej vaidino įtin svarbų vaidmenį. Vieną birželio savaitgalį prognozė rodė 5°C, tad buvo puiki proga išbandyti savo inventorių.

Testas nenuvylė, mums tikrai buvo reikalingas, naujas miegmaišis, nes turimomis žiniomis kalnuose (priklausomai nuo kempingo aukščio) būna naktų kai termometro stulpelis pasiekia 0°C ar net krinta žemiau. Miegmaišių paieška buvo kiek ilgesnė, mat beieškodami ėmėme vertinti ne tik tūrį, svorį ir šilumą, bet užsimanėme ir susijungiančių miegmaišių, kad itin šaltomis naktimis galėtume susiglausti. Čia ir prasidėjo nuotykiai. Tokius miegmaišius žmonės renkasi gana retai, todėl konsultantai parduodami tokią savybę turintį daiktą pamiršta pažiūrėti, kurią pusę atiduoda, tad net keliose parduotuvėse išsirinkę norimą modelį rasdavome kad turi tik dešinę arba tik kairę pusę. Galiausiai pilną tinklamo tūrio, svorio ir komforto savybių radome Expedition, nors ir tai dešinę pusę pirkome Šeimyniškių g., o kairę – Pylimo g. parduotuvėje.

Kilimėlius (čiužinukus) pasirinkome pripučiamus, tai vėlgi leido sutaupyti vietos ir neturėti papildomų attachmentų prie kuprinės. Kita vertus susukti kilimėlį užtruktų gerokai trumpiau, nei pripūsti ir poto išleisti bei tvarkingai susukti ir į dėklą sudėti į maišelį. Vistik komfortas atperka tą laiką gaištamą pakuojantis ir sprendimas. Tiesa verta įvertinti čiužinuko ilgį, Decathlon’e nusipirko vienodus L dydžio pripučiamus čiužinukus, kurių ilgis buvo 185cm, tai Indrei jis tiko idealiai, man butu reikėję bent 10-15 cm ilgesnio, mat naktį arba kojos arba pripučiama pagalvė atsidurdavo ant žemės.

Pripučiamos pagalvės turbūt buvo didžiausias atradimas ir tikrai pasiteisino naktimis. Jas kaip ir čiužinukus pirkome Decathlon.

Dviguli miegmaišis
Maisto gaminimo įranga

Tie, kurie seka mūsų keliones, ko gero, visiškai nunustebs, jei pasakysim, kad esam pratę ir mums tkrai pavyko praktiškai visą maistą, kurį valgėme pasigaminti patiems ant savo dujinės. Pradedant pusryčių košėmis, sriubomis, keptomis dešrelėmis, makaronais su tušonke ir net improvizuota pica.

Mūsų maisto gaminimo komplektą sudarė du degikliai, kurių kiekvienam turėjome po 450ml dujų balionėlius. Ištiesų būtų užtekę vieno degiklio ir vieno balionėlio, būtųme sutaupę gerą puskilogramį, tiesa maisto gamybos laikas būtų kiek prailgėjęs.

Be degiklių komplektą sudarė ±1l talpos puodas, keptuvė (komplektuojama kartu su puodu ir kartais tarnavusi kaip jo dangtis), arbatinukas su energijos taupymo žiedu, dubenėliai, aliumininiai puodeliai, įrankių komplektas, universalus indų ploviklis, kempinėlė na ir žinoma moka kavinukas (caffeteria), kurio pasiėmimas į kalnus gal ir nelogiškas sprendimas, tačiau mėgautis karšta kava vėsiais rytais buvo nuostabu.

Specialiai šių dalykų nepirkome, jie mus lydi jau kuris laikas. Tačiau viena geriausių vietų susikomplektuoti savo mobilią virtuvėlę – Montis Magia.

Tai, ko neverta imti

Mūsų atveju pats nereikalingiausias daiktas esantis ir taip nelengvose kuprinėse buvo dvejos poros SNIEGO BATŲ, kitaip vadinamų “Kačių”, kurių svoris viršijo 2 kg. Pirminis planas antrąją kelionės dieną trumpinti maršrutą, eiti per sniegynus ir leistis nuo stataus sniego skardžio, nepasitvirtino [daugiau apie šią atkarpą Turo PDF gide], todėl šie batai buvo pats nesėkmingiausias krovinys, ne tik sveriantis pečius, bet ir užimantis palyginus daug vietos. Šie batai taip ir pragulėjo nepaliesti visas 8 dienas kuprinės dugne…

Taip pat pranešiojome ir nepanaudojom dalies trumparakovių rūbų vien todėl, kad siekėme išlaikyti “Neon hikers” stilių ir būti atpažintiems, kaip NEON team su plėvesuojančiomis valstybine ir istorine Lietuvos vėliava. Vien dėl šios idėjos skalbėme ir džiovinome tuos pačius marškinius ir kojines kone kasdien. Bet čia jau asmeniniai norai ir idėjos:)

Vakarais kempinguose, nusileidus saulei ir atvėsus orui arčiau 0 visada įlysdavome į šiltas vilnones kojinės, tačiau vietoj “šlepečių per pirštą” žymiai patogiau būtų pasirinkti paprastas lauko šlepetes, kuriose būtų ir patogiau, ir maloniau ilsinti kojas po eilinių 20 kilometrų kalnais!

Tai, ko trūko

Visos kelionės metu supratome vieną – užkandžių ir energijos šaltinių, niekada nebus per daug, todėl nuoširdžiai patariame turėti kuo daugiau kaloringų šokoladų (patartina “Snickers”), džiovintų vaisių batonėlių, bananų (pirmą kelionės dieną), gliukozės papildų ir kitų energiją suteikiančių užkandukų. Mes juos vartojome kone kas 2-3 valandas, kad suteiktume organizmui energijos įveikti vieną kilometrą po kito ir ypatingai pirmomis dienomis, aklimatizuojantis, priprantant prie rėžimo.

Be viso to, papildomi sportiniai gėrimai, tabletės, turinčios magnio, kalio, elektrolitų, atstatantys mineralūs, druskas ir angliavandenius bei suteikiantys ištvermės būtų LABAI LABAI PRAVERTĘ. Deja, jų turėjome tik pirmomis dienomis. Kalbant apie rūbus, mūsų atveju norėjose mažiau trumparankovių, daugiau šiltų rūbų. Po dienos kopiant 20- 25 km, 8-9 valandas, būdavome tiek pavargę ir sušalę, kad miegojome ne tik su su termo rūbais, vilnonėmis kojinėmis, miegmaišiais, bet ir vienintelėmis striukėmis nuo lietaus.  Todėl šiltų rūbų net ir vasaros viduryje ĮSIDĖTI  BŪTINA!

Visą sąrašą rasite PDF

Tour du Mont Blanc kaina, reikalingas biudžetas

Tiesiog apeiti Tour du Mont Blanc renkantis nakvynę palapinėse ir patiems gaminantis maistą nėra brangu. Bendrą kelionės kainai įtakos turės tai kaip nuspręsite iki kalno nusigauti, ir kiek dienų skirti turui. Priklausomai nuo fizinio pasirengimo TMB reikia nuo 4 iki 14 dienų.

Beje rugpjūčio mėnesį trasoje vyksta Ultra trail bėgikų varžymos, kurių metu atletai visą ratą įveikia per 23-24 valandas. Ilgesnė trukmė – daugiau nakvynių, daugiau maisto.

Pradžioje planavome įveikti per 7 dienas, eigoje planą pakoregavom ir skyrėm 8 dienas. Taip pat pasirinkome vykti iki vietos automobiliu, kurio vidutinės saunaudos 100km buvo 4,4l. Atstumas iki Les Houches ir atgal į Vilniu 4400km. Pakeliui nakvojome Dresdene, tuomet jau prie pat Les Houches esančiame Saint-Gervais, tam kad kitą rytą iškart galėtume leistis į trasą.  Taip bedėliojant gavosi 804€ arba 402€ asmeniui.

Visdėlto didelę išlaidų dalį sudaro pasiruošimas tokiam žygiui. Dalį daiktų turėjome iš ankstesnių kelionių, tačiau tikrai daug įsigijome specialiai. Kita vertus, pirkome kokybiškus daiktus, su perspektyva ateities kelionėms. Tad antrą kartą leistis į TMB ar įveikti kitą trasą būtų gerokai pigiau. Pasiruošimas atsiėjo praktiškai tiek pat kiek ir pati kelionė.

Žemiau esančiose skiltyse detalizavome Tour du Mont Blanc reikalingą biudžetą ir mūsų patirtas išlaidas.

TMB biudžetas be įrangos įsigyjimo

Tour du Mont Blanc biudžetas

Tai ką pirkome rengdamiesi šiam žygiui:

Tour du Mont Black įrangos kaina

Tai, ką pasiėmė į turą, bet turėjome įsigiję iš anksčiau.

Nakvynės – TMB Kempingai

Visus TMB kempingus vienija vienas dalykas – vakarai ir nakvynė įspūdingame kraštovaizdyje, kalnų panarama ir srauniai tekančio upių vandens garsas. Po sunkios dienos einant 20 ir daugiau kilometrų, pasiekti kempingą tampa maža pergalė link didelio tikslo.

TMB Campings

Kempinguose įsikūrus ir išaugus palapinių stogams, atsiskleidžia visas Tour du Mont Blanc bendruomeniškumas, čia keliautojai iš viso Pasaulio dalinasi dienos įspūdžiais, rytojaus maršruto planais, čia gimsta naujos pažintys ir draugai, kurie lydi viso TMB metu ir už jo ribų.

Rodos, jautiesi kaip mini ‘teambuildinge’, kurio metu turi išgyventi siekiant bendro tikslo. Su dalimi kartu kopusių aplink Montblaną, palaikome ryšius socialiniuose tinkluose iki šiol. Per visas aštuonias dienas ėjome kartu su daugeliu grupių ir pavieniais keliautojais. Dali jų atsiliko, pasiėmę poilsio dieną, dalis pralenkė, sutrumpinę kelionę autobusu, kitą dalį pasivijome ir ėjome kartu iki finišo.

  • 1 diena –  Les Contamines [FR] ★ Toks koks ir turėtų būti kempingas ★
  • 2 diena – Le Chapeaux [FR] ★ Nemokamas kempingas, nėra dušo, elektros, ryšio ★
  • 3 diena – Aiguille Noire (Courmayeur) [IT] ★ Vienas geriausių kempingų ture ★
  • 4  diena – La Fouly [CH] ★ Geriausias WIFI veikiantis net palapinėje ★
  • 5 diena – Champex [CH] ★ Brangiausias Kempingas ★
  • 6 diena – Le Peuty [CH] ★ Pigiausias kempingas CH, 2 dušai TOI TOI kabinose ★
  • 7 diena – Tre le Champ ★ Jaukiausias kempingas su vaizdu į Monblaną ★
  • 8 diena –  Les Houches. Pagrindinis kempingas 2019 buvo uždarytas rekonstrukcijai, nepaisant to labai didelis kempingų pasirinkimas.

Plačiau apie kempingus Turo aplink Mont Blaną gide (PDF) »»»

 

Maršrutas (Žemėlapis)

Mūsų kelionėje naudoto TMB žemėlapio scanuota versija.

Aukštos rezoliucijos žemėlapis su komentarais pridedamas TMB gide, jame pažymėti ir matosi mūsų starto/finišo laikai kiekvieną dieną, ilgesnių sustojimų vietos ir atkarpų įveikimo laikai, kempingai kuriuose nakvojome.

Išsamus TMB gidas PDF formatu »

Atrodo tiek, laukiame Jūsų klausimų ir minčių komentarų skiltyje apačioje.

Jei patiko įrašas pasidalinkit juo su draugais:
PinterestFacebookYoutubeLinkedInGoogle+